Vtáčatko odletelo na Maldivy. Alebo ako na dokonalú rodinnú dovolenku za férovú cenu.

Donedávna som bola presvedčená, že dovolenka v exotike je len pre vyvolených. Bolo mi to ľúto. Bolo mi ľúto, že my ani naše deti nikdy na vlastné oči neuvidíme a neokúsime ten krásny svet kdesi ďaleko, tyrkysové more, biele pláže a podmorský život, ktorý poznáme len z dokumentárnych programov. Nechceli sme sa s tým zmieriť. Nie sme bohatí. Máme ale obaja prácu (vo vlastnej rodinnej firme) a veľké odhodlanie. Tak sme si minulý rok povedali, že my ten raj na zemi zažijeme a basta. Že my na tie Maldivy pôjdeme.

Hneď na úvod disclaimer. Neživíme sa písaním blogov, recenzií, nemáme žiadnu spoluprácu s nikým z nižšie menovaných spoločností a celý tento článok vznikol za hodinu čistého času, takže odpustite, ak nie je najprehľadnejší, možno si k nemu ešte niekedy sadnem a upracem ho. Ale sľúbila som vám článok čo možno najskôr, tak tu je. Aha, vlastne jednu reklamu tu nájdete. Na naše vtáčatkovské oblečenie predsa, ktoré máme na každej fotke a neskromne si myslíme, že sme v ňom perfektne zapadli do toho prekrásneho prostredia okolo nás. 😊 Tak teda poďme na to.

Keď sme sa doma zhodli, že ideme do toho, začali sme hľadať informácie, študovať všetky zahraničné i české a slovenské blogy o „budget-friendly“ dovolenkách a trávili sme večery sledovaním cien leteniek a kombinovaním letov a cien v hoteloch. Kombinatorikou sme sa dopracovali k termínu dovolenky od 10. do 20. januára 2024 s tým, že letenky sme bookovali na konci novembra 2023, teda cca 6 týždňov vopred. Ruky sa mi klepali a neverila som, že sa to naozaj deje a my pôjdeme na takúto dovču!

Dovolenka na Maledivách, alebo po správnosti na Maldivách, už nie je len záležitosťou horných desaťtisíc. Pozor, nie je to lowcost, ale je finančne únosná aj pre priemernú slovenskú rodinu, keď si na ňu systematicky šetrí. Vyjde vás dokonca menej ako napríklad dovolenka cez cestovku niekde v Turecku či v Španielsku.

Budem konkrétna – štvorčlenná rodina s deťmi nad 2 roky, ktoré už platia plnú cenu leteniek i ubytovanie a stravu, dokáže vycestovať na 9 dní na Maldivy so všetkými výdavkami za 3500 EUR. Dokonca, pri veľmi dobrej konštelácii a uskromnení sa, aj do 3 000 EUR! Musíte sa ale pripraviť na komplikovanejšiu cestu, než bola tá naša. My sme sa nakoniec rozhodli pre o niečo drahšie letenky len s jedným prestupom a aj celkový rozpočet sme tak mali o niečo vyšší. Stálo to ale za tú dlhú cestu aj za každé euro. Teda, dolár 🙂

Na naše príbehy z lokálneho maldivského ostrova reagovali a dopytovali sa stovky z vás. Tak by sme vám radi zodpovedali čo najviac otázok a možno aj trošku zbúrali mýty. Na dovolenku na Maledivách naozaj nepotrebujete cestovku. Dá sa to zvládnuť úplne v pohode aj bez nej a najmä lacnejšie. Či sme sa nebáli? Jasné, mali sme rešpekt. Vlastne, na začiatku našich úvah som aj oslovila jednu cestovnú kanceláriu špecializujúcu sa na Maldivy, ale ukázalo sa, že dovolenka by sa nám podpisom zmluvy predražila o 1 000 EUR.

A ani spätne nevidím jediný dôvod, prečo by bolo lepšie ísť s cestovkou. Letenky si totiž kupujete sami aj v takom prípade. Ubytko si zvládnete booknuť sami. A rýchločln na lokálny ostrov pre vás objedná samotné ubytovanie, alebo si ho zajednáte na letisku. My sme mali prepravu objednanú hotelom, ale aj tak som sa bola chalanov od lodiek 2x spýtať a potvrdiť si, že pre nás majú miesto 😊 Dôveruj, ale preveruj.

Prosím, nepredstavujte si túto dovolenku ako rezort s domčekmi priamo nad oceánom, z ktorých skáčete šípky priamo do vody a kde vás obskakujú čašníci s drinkami. To sú dovolenky za niekoľkonásobne vyššie sumy a myslím si, že sú úplne ale úplne iné ako tie na lokálnych ostrovoch, kde ste spolu s miestnymi obyvateľmi a spoznávate aj tamojšiu kultúru a osobitosti. Veď o tom to cestovanie vlastne je, no nie?

Tak poďme na to. Čo potrebujete vedieť a urobiť pre nezabudnuteľnú dovolenku na lokálnom maldivskom ostrove? Šetriť, sledovať ceny leteniek, sledovať ceny ubytovania, veľa sa pýtať, pripraviť sa na dlhé cestovanie s prestojmi a najmä sa tešiť na úžasné zážitky. Lebo o nich to v konečnom dôsledku je.

Pre našu prvú „exotickú“ dovolenku sme si po dlhom zvažovaní vybrali lokálny ostrov Ukulhas. Žiadny rezort. Malý ostrov o rozlohe cca 1000×200 metrov, s dedinou a približne tisíckou pôvodných obyvateľov, ktorí sa živia rybolovom a postupne čoraz viac službami súvisiacimi s turizmom. Takmer každý domorodý obyvateľ má skúter a iPhone 😊 To bol pre nás dosť veľký šok, ale rýchlo sme si na to zvykli.

Prvé, čo potrebujete urobiť, je booknuť si letenky. Treba tomu venovať čas a stanoviť si strop pre cenu i čas, ktorý chcete cestovaním stráviť. My sme kupovali letenky po cca 600 EUR na osobu s tým, že sme leteli veľmi dobrou leteckou spoločnosťou Etihad a mali sme len jeden prestup v Abú Dhabí. Dá sa letieť i priamo z Viedne do Malé, napríklad s Austrian Airways – na január 2025 sú aktuálne spiatočné letenky za menej ako 700 EUR a v raji na zemi ste za menej ako 9 hodín bez nejakých zdĺhavých prestupov. Rozpočet sa vám ale takýmito letenkami o dosť navýši.

Odporúčame sledovať si rôzne kombinácie leteniek cez stránky ako pelikan.sk, skyscanner.net či kiwi.com. Do Malé lieta aj nízkonákladovka Wizz Air a s dvomi prestupmi a cca 30 hodinovou cestou sa môžete prechádzať po bielom maldivskom piesku za cca 300 EUR spiatočne. Napríklad aj v prvej polovici apríla tohto roka, kedy je ešte na Maldivách top sezóna. Popri písaní tohto blogu som našla spiatočné letenky po 270 EUR! Načakáte sa síce v Kuvajte a neskôr presadáte v Abu Dhabi, ale prečo nie 😊 Mrknite TU.

 

 

Naša cesta trvala so všetkými presunmi a prestupmi niečo viac ako 22 hodín. Veľa, áno. Ale dá sa to zvládnuť. Aj s malými deťmi. Základom sú dobrá nálada, cestovné verzie hier, knižky a zásoba maškŕt. Jedlo vám dajú v lietadle. 😊 Pred odletom si z pohodlia domova vyplňte imigračný formulár, vďaka ktorému nemusíte po prílete na letisko už vypĺňať vôbec nič a cez pasovú kontrolu prejdete za dve minúty s krásnou pečiatkou v pase. Tu je link, nemáte za čo 😊

Tak, letenky už máte. Na rade je výber lokálneho ostrova a ubytovania. My sme si vybrali spomínaný ostrov Ukulhas, ale vy si môžete vybrať ktorýkoľvek iný z viac ako 200 lokálnych ostrovov, ktoré sa otvorili turistom. Za nás ale môžeme Ukulhas odporučiť. Nemáme však s čím porovnávať, keďže sme na inom ostrove neboli. No aj na základe rozhovorov s miestnymi obyvateľmi, prisťahovalcami a dovolenkármi, ktorí precestovali viacero ostrovov a mohli tak porovnávať, je tento ostrovček skvelá voľba.

Dlho tomu tak už ale asi nebude, keďže ostrov začal veľký investor rozširovať pre budúcu výstavbu veľkého hotela a rezortu ☹ A v mnohých uličkách sa už aj teraz stavia – je tu preto väčší ruch než možno pred rokom, no nič, čo by nejako rušilo pobyt a atmosféru. Ukulhas je stále považovaný za zelený ostrov – nielen tým, že je naozaj plný zelene a dedinu od pláži delia palmové háje, ale aj pre prístup k ekológii a nakladaniu s odpadmi. Je naozaj veľmi čistý, má viaceré ocenenia a aj tento faktor u nás zavážil pri rozhodovaní sa.

 

Z letiska v Malé sa na svoj ostrov musíte nejakým spôsobom presunúť. Keďže nejdeme oplieskať tisíce, hydroplán a súkromné člny rovno preskočíme a ideme lacnejšou alternatívou. Na náš ostrov premáva dvakrát denne rýchločln za 50 USD na dospelú osobu a 25 USD za dieťa. Presun na ostrov, ktorý trval cca 90 minút, nás tak vyšiel na 150 USD. Dá sa ale zvoliť aj omnoho lacnejšia alternatíva, niečo ako lokálna medziostrovná MHD 😊 Tá vás napríklad na Ukulhas odvezie za cca 5 USD na osobu, ale poveziete sa ďalšie 4 hodiny. A pozor, tieto loďky premávajú menej často. A to sme my na našu rýchloloď čakali takmer 6 hodín a to vám bol po tých dvoch letoch už celkom masaker, ale deti prespali nočný let, tak boli na rozdiel od nás dosť v pohode.

Pre výber ubytovania odporúčame stránky ako booking.com či airbnb.com, väčšia ponuka je určite na bookingu. Následne by som kontaktovala vybrané guesthousy priamo a popýtala sa na ceny bez sprostredkovateľa. Takmer určite vám dajú cenu nižšiu. My sme bývali v rodinnej izbe v hotelíku Ranthari a bol úplne super. Mali sme neobmedzený prísun pitnej vody (cez dávkovač vody, žiadne zbytočné plastové fľaše) a dokonca i dobrého espressa z kávovaru. Každý deň nám upratovali izbu a v cene boli i raňajky.

V kuchyni im to ale (podľa nás) až tak dobre nešlo a tak sme jedlo riešili po vlastnej osi a objavovali sme tak aj iné penzióniky, z ktorých nás zaujal napríklad hotel Ostrov. Ubytovanie pre 4 člennú rodinu v ňom zoženiete aj za 1 000 EUR na 9 dní s raňajkami.

 

Najesť sa viete aj za cca 20 USD pre štyroch (napríklad výborný tuniakový sendvič s hranolkami stojí 5 USD), my sme ale na strave úplne nešetrili a vychutnali sme si mnoho miestnych špecialít a deti vypili za pobyt zo desať milkshakov. Mimochodom, taký tuniak je na ostrove vynikajúci na všetky spôsoby a čerstvo upečená ryba či chobotnica je absolútna lahôdka. Najlepšie podľa nás varia v reštaurácii Saporé, kde sme jedli dokopy asi 6x! Veľká pečená ryba, z ktorej sme sa najedli všetci a ku ktorej ste mali aj šalát a hranolky, stála 25 USD. Bola fantastická!

Ak vaše deti nie sú veľmi dobrí jedáci (prípad našej Ely), nemajte obavy. V každej reštaurácii vám pripravia hranolky, ryžu, pizzu či nugetky. Aj také nugetky, pri ktorých deti vôbec nezistia, že jedia rybu a nie kura 😊

Nech si vyberiete akýkoľvek guesthouse, nečakajte luxus, ale očakávajte peknú čistú izbu, v ktorej sa akurát tak osprchujete a prespíte, pretože celé dni a večery budete tráviť na pláži / v oceáne s korytnačkami / na výletoch / v hojdacej sieti / doplňte si hocičo iné pekné, čo budete robiť 😊 My sme mali na izbe aj veľký televízor s Netflixom, ale zapli sme ho presne jedenkrát v prvý deň, keď nám vytrvalo pršalo.

Ostrov Ukulhas je maličký a má bikini pláže (teda pláže pre turistov, kde sa môžete kúpať aj v pre nás klasických plavkách) v podstate po celom obvode ostrova. Inak je samozrejme vhodné a žiaduce dodržiavať lokálne zvyklosti a teda nenosiť odhaľujúce oblečenie v uličkách, hoci veľa turistov na to dosť kašľalo a miestni sa s tým už akosi zmierili a nevideli sme nikoho sa pohoršovať ani nič podobné. My sme všetky pravidlá ostrovanov dodržiavali z úcty k nim, veď sme predsa na návšteve u nich doma, a dočkali sme sa len úsmevov, zdvorilých pozdravov a príjemných rozhovorov. Myslím, že nie je nič ťažké na tom vyzuť sa pred vstupom do interiéru, mať zahalené plecia a sukňu dlhšiu ako pod zadok. Aspoň vás horúce maldivské slniečko nespáli, nenanosíte všade piesok a je to win-win 😊

Odbočme k šnorchlovaniu – jedným z hlavných dôvodov popri bielom piesku širokých pláží a tyrkysovej farbe oceánu bol práve koralový útes resp. reef dôvodom, prečo sme sa rozhodli práve pre Ukulhas. Reef je po celom obvode ostrova len cca 30 metrov od pláže, takže nemusíte chodiť na žiadne výlety a podmorský svet máte celé dni ako na dlani. Trikrát sme mali šťastie na šnorchlovanie s karetami väčšími ako naše deti, každý deň sme počítali malé čiernocípe žraloky, ktoré pokojne plávali okolo nás, chodili sme okukávať rodinky Nema pri sasanke, hľadali sme Dory a tešili sme sa z neskutočných obrazov, ktoré nám podmorský svet pripravil.

Foto spod morskej hladiny: Baraboa

Keďže nám viac ako na opálení do čokoládova záleží na zdravej pokožke, po celý pobyt sme sa natierali opaľovákom s SPF50 a deti i my sme sa kúpali a šnorchlovali v tričkách s SPF, ktoré kúpite napríklad v Decathlone za pár eur. A verte mi, tie tričká nám závideli viacerí dočervena spálení turisti, ktorých sme na pláži stretli.

Mimochodom, na lokálnych ostrovoch nájdete aj malé obchodíky, v ktorých okrem suvenírov nakúpite aj základné potraviny, ovocie či plážové potreby. Maldivskú menu si zamieňať nemusíte, na Ukulhase sa takmer všade dalo platiť kartou (za takúto platbu je ale účtovaný poplatok cca 4 %), odporúčame preto zameniť si ešte na Slovensku nejaký obnos za americké doláre, ktoré sú na celých Maldivách normálne akceptované.

Nie je pravda ani to, že by z nich vydávali len v lokálnej mene, skoro všade nám vydali naspäť v USD a sme radi, že sa nám podarilo získať ako výdavok aspoň pár maldivských bankoviek a mincí, pretože sú skutočne krásne a odniesli sme si ich domov na pamiatku ako záložky do kníh.

 

Na pláži nájdete niekoľko „barov“, kde vám naservírujú čerstvé ovocné šťavy, milkshaky, mladé kokosy z ktorých pijete kokosovú vodu i tie zrelé s kokosovým mliekom, nealkoholické miešané nápoje či nealko pivo. Cenovo vychádzajú na cca 2 USD za nápoj. Čítate správne, všetko nealko, sme predsa na lokálnom ostrove. Síce sa medzi turistami šuškalo, že niekde by sa alkohol zohnať dal, my sme to neriešili, lebo nám fakt nechýbal. Opantaní sme boli dostatočne svetom okolo nás.

Každý hotel vám popri ubytovaní a strave ponúkne aj možnosti výletov. Je na vás, či využijete na výlet ponuku od svojho ubytovateľa, alebo sa poobzeráte inde. My sme mali ešte pred príchodom jasno v tom, že na výlet chceme ísť s Češkou Bárou, ktorá sa na Maldivách usadila a vydala za lokálneho chlapca a spolu organizujú každý deň výlety na sandbank, šnorchlovačky ku koralovým záhradám, plávanie s mantami, pozorovanie delfínov či čokoľvek iné, na čo si spomeniete.

Keďže nám absolútne vyhovovalo šnorchlovanie okolo ostrova a oddych v palmových hájoch, vybrali sme si len jeden kombinovaný výlet – plávanie s mantami, čo sú nádherné veľké raje, pri ktorých plávate a cítite sa ako súčasť oceánu a návštevu sandbanku, teda malého piesočného ostrovčeka uprostred oceánu, ktorý mení svoj tvar i polohu v závislosti od morských prúdov, vĺn a vetra. Na chvíľu sme sa cítili ako stroskotanci a dve hodiny na tomto obrom pieskovisku sme si neskutočne užili a urobili sme si aj kopu krásnych fotiek a videí. Áno, nabudúce (snáď nejaké bude) si šaty neoblečiem na mokré plavky 😊😊

 

Kombinovaný výlet nás vyšiel na 120 EUR pre 4 osoby v trvaní cca 5 hodín, čo je v spojení so zážitkami na celý život podľa nás veľmi fér cena. Báru a jej Baraboa naozaj odporúčame. Máme vďaka nej aj videá spod morskej hladiny, keďže my gopročku nemáme. Kvôli väčšiemu vetru sa nedali robiť zábery dronom, ale inak máte v cene výletu aj tie.

Tak, snáď sme na nič nezabudli a aspoň trošku sme vám priblížili možnosti dovolenky v raji na zemi za dostupné ceny. Keď spočítam najlacnejšiu variantu dopravy, presunu na ostrov, ubytovania a stravovania, plus nejaký ten výlet, vyjde dovolenka na lokálnom ostrove do cca 3 500 EUR. Vo veľmi dobrej konštelácii a uskromnení sa pri preprave, ubytovaní i strave to 4 – členná rodina môže vyskadať do 3 000 EUR. 

ZHRNUTIE NÁKLADOV 4 – ČLENNEJ RODINY:

Letenky – 4×300 = 1 200 EUR v najlacnejšej variante

Rýchločln – 300 EUR obojsmerne alebo lokálna ferry za cca 40 EUR obojsmerne

Ubytovanie – okolo 1 000 EUR na 8 – 9 nocí

Výlety – 100 EUR +

Stravovanie – podľa vašich preferencií, ale najete sa celá rodina aj do 20 EUR za obed / večeru, rátala by som ale aj s nejakým občerstvením na pláži a adekvátny rozpočet je asi 50 EUR na deň = cca 400 – 500 EUR za pobyt

 

Tak čo poviete, navnadili sme vás? Ak áno, nezabudnite si pred odletom zaobstarať outfity od vtáčatka, aby ste sa aj vy mohli tešiť nielen z úžasných zážitkov, ale aj oku lahodiacich fotiek 😊 Nejakú reklamu na našu tvorbu som sem predsa musela prepašovať, to mi snáď odpustíte 😊

65.00 vrátane 20 % DPH
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
119.00 vrátane 20 % DPH
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
55.00 vrátane 20 % DPH
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
55.00 vrátane 20 % DPH
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

5 thoughts on “Vtáčatko odletelo na Maldivy. Alebo ako na dokonalú rodinnú dovolenku za férovú cenu.

    • Dana komentoval:

      Dobry den, mali sme so sebou repelenty, ale komare takmer vobec neboli, ja a dcerka sme mali asi 4 stipance za pobyt a chlapci nic. Ockovania nie su odporucane ani vyzadovane ziadne, ani sme ziadne nemali, kedze sme dalej do Azie necestovali.

  1. Monika Hatalova komentoval:

    Toto bol tak uuuzasnyyy raport z dovolenky, Danka. Veľmi dobrodružné to bolo a mate moj obdiv, ako ste si to perfektne vyskladali. Páči sa mi to veľmi. Skusime pouvažovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

#