Ako sa starať o výrobky z ľanu?

Ako prať oblečenie z ľanu?

Zakúpili ste si svoje prvé ľanové kúsky a nie ste si istí, ako ich prať a starať sa o ne tak, aby nestratili na kráse a kvalite? V tomto krátkom blogu vám poradíme, ako na to.

Tak ako pri akomkoľvek inom oblečení, aj produkty z ľanu perieme vždy so zapnutými gombíkmi či zipsami. Rozopnutý zips či gombík by mohol narobiť v pračke pri otáčkach veľkú šarapatu – v najhoršom prípade sa zachytiť v bubne a oblečenie pri praní roztrhnúť.

Ľan je ideálne prať v nie úplne naplnenom bubne. Čím viac miesta ľan pri praní má, tým menej sa ničí a tiež krčí. Rovnako ako pri iných textíliách platí, že nemiešame farebné oblečenie s čiernym a s bielym, aby sme minimalizovali riziko nežiaduceho sfarbenia svojich obľúbených kúskov.

Vhodné je tiež ľanové produkty prať pretočené naruby, teda zvnútra von. Je dôležité, aby ste jemné ľanové vecičky neprali spolu s džínsami, hutnými froté uterákmi či inými vysokogramážnymi textíliami, ktoré by ich mohli počas pracieho cyklu poškodiť.

Bielidlá ani aviváž ľanu neprospejú

V žiadnom prípade na ľan nepoužívame bielidlá, rozjasňovače ani extra silné detergenty. Odporúčame skôr jemné pracie prostriedky. Aviváž nie je potrebná. Ak ju radi používate, odložte si ju prosím radšej na pranie oblečenia z umelých vlákien. Ľanu neprospieva a naozaj ju nepotrebuje. Ľan má krásnu jemnú prírodnú vôňu a štruktúru, ktorú by sme avivážou potlačili až zničili.

Prací program volíme v závislosti od pračky, ideálne je ľan prať pri teplote 40 °C. Pri tejto teplote sa vám vecičky z nášho hniezda nezrazia, keďže sú už od výroby predprané a stabilizované.

Áno, ľan sa krčí. Ale krčí sa krásne. Skúste to prijať, dajte mu šancu a zamilujete si ho taký, aký je. Z vlastnej skúsenosti odporúčame bielizeň po vypraní z pračky hneď vybrať a vyvesiť.

Žehliť či nežehliť? To je otázka..

Ľan schne veľmi rýchlo. Je to jedna z jeho skvelých vlastností. Ak napríklad ľanové obliečky ráno zvlečiete a operiete, večer bez problémov môžete tú istú sadu navliecť opäť. Pre predĺženie životnosti ľanových obliečok (čo pri správnej starostlivosti môže byť pokojne i 10 a viac rokov) však odporúčame „točiť“ aspoň dve sady. Kým jedna vám dopraje skvelý spánok, druhá odpočíva v skrini pripravená starať sa o vašu telesnú i duševnú pohodu ďalší mesiac.

Mama ma učila prádlo pred vyvešaním vytriasť a veru, robím to tak stále. Oblečenie (nielen to ľanové) je potom omnoho menej pokrčené a úprimne, ak nie ste úplný Monk, ani ho nemusíte žehliť. Venujte svoj vzácny čas radšej sebe či tým, na ktorých vám záleží. Nie je to skvelé získať každý týždeň aj hodinu času naviac? Ak však žehlíte radi, ideálne je žehliť ľan ešte trošilinku vlhký alebo použiť funkciu naparovania. Potom je žehlenie tohto krásneho materiálu hračka. A tá vôňa, joj!

 

Ak ale máte a preferujete sušičku, ani tá nie je pre ľan úplným strašiakom. Výrobcovia ľanových látok síce sušenie v sušičke neodporúčajú, keďže skracuje životnosť vlákien (akejkoľvek látky), avšak ak ste na sušenie v sušičke zvyknutí, môžete v nej ľanové výrobky vysušiť na programe s nízkou teplotou a ideálne nie celkom dosucha. Otázne však je, či vám vecičky nevyschnú na čerstvom vzduchu rýchlejšie, než by sa skončil sušiaci program 😊

Tak čo, však na starostlivosti o ľanové produkty nie je nič ťažké? Ak sme vás týmto stručným zhrnutím presvedčili, že ľan vám nepridá žiadne starosti navyše, omrknite našu ponuku oblečenia a doplnkov z tohto úžasného prírodného materiálu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

#